Kwas alfa-liponowy

Kwas α-liponowy to jeden z suplementów diety, który ma wszechstronne działanie, a przy tym nieliczne skutki uboczne. W naszym organizmie gra on dwie ważne role. 

Po pierwsze jest świetnym przeciwutleniaczem, czyli antyoksydantem, który  pomaga nam neutralizować wolne rodniki, niszcząc je zarówno w środowisku wodnym, jak i tłuszczowym oraz posiada takie samo działanie wewnątrz, jaki i na zewnątrz komórek. 

Po drugie kwas α-liponowy bierze udział w procesie metabolicznym. To on sprawia, że spożywany przez nas pokarm zamienia się w energię. Jeśli chodzi o to działanie to ilość jaką samodzielnie wytwarza nasz organizm oraz to ile dostarczymy go razem z pożywieniem jest odpowiednia natomiast aby uwolnić jego działania antyoksydacyjne musimy go suplementować, gdyż ilość wytwarzana przez nasz organizm jest niewystarczająca.

Należy pamiętać, że powyżej wspomniane procesy nie są jedynymi, w których ten składnik odżywczy bierze udział. Ma on również wpływ na regenerację wątroby, a także wpływa na zwiększenie produkcji glikogenu w mięśniach, przez co poleca się stosowanie jego w sporcie.

Działanie

  • wpływa na utratę masy ciała
  • obniża poziom cukru we krwi
  • pomaga zwalczyć oznaki starzenia się
  • spowalnia utratę pamięci
  • wspomaga prawidłowe funkcjonowanie nerwów
  • zmniejsza stan zapalny
  • obniża czynniki ryzyka chorób serca

Dawkowanie

Dawkowanie kwasu alfa-liponowego zależy od celu, w jakim go przyjmujemy. W przypadku profilaktycznego przyjmowania kwasu alfa-liponowego dawka najczęściej wynosi 300mg dziennie. Sportowcy przyjmują go w dużo większych ilościach, dziennie od 600mg do 1200mg w kilku porcjach. W przypadku cukrzycy dawki określa nam lekarz. Kwas alfa-liponowy warto przyjmować wraz z kreatyną, gdyż ułatwia ona jego wchłanianie oraz nasila procesy anaboliczne.